SEDLOŇOV

Pověsti

Proč se obec jmenuje Sedloňov

Pověst vypráví, že šlechtic z opočenského zámku si vyjel do svých lesů a ztratil zlatem vyšívané sedlo. V lesích kolem dnešního Sedloňova žili uhlíři, kteří vyráběli v milířích dřevěné uhlí. Jeden z nich v lese zlaté sedlo našel a protože to byl sice chudý, ale poctivý muž, donesl svůj nález na opočenský zámek. Za svou poctivost byl uhlíř odměněn a na památku této události dostala vesnice jméno Sedloňov a erb se zlatým sedlem a lilií.

Číst dál: Pověsti

Tipy na výlet

Blízké okolí

Jaro, léto i podzim jsou v Orlických horách především ve znamení pěší turistiky, cykloturistiky, výletů a houbaření. V letní sezóně se lze přiblížit na atraktivní místa (Šerlich, Mezivrší pod Komářím vrchem, Orlické Záhoří, atd. ) díky postupně se rozšiřující nabídce turistických autobusů (cyklobusů). Lákají nejen hřebeny hor s nejvyšší horou Velkou Deštnou a s oblíbeným cílem většiny turistů, chatou Na Šerlichu, národní přírodní rezervace Bukačka, ale také desítky kilometrů značených turistických tras v podhůří zalesněnou krajinou, kterou střídají horské stráně, louky, pole a malebné vesničky v okolí. V místních překrásných lesích roste též značné množství lesních plodů, jako jsou houby, maliny, borůvky.

Číst dál: Tipy na výlet

Historie

Název obce vysvětluje pověst o sedle a uhlířích, ale původ jména asi nesouvisí ani s jezdeckými sedly ani s horským sedlem, ani s vlastním jménem Sedloň, jak bývá někdy uváděno. Patrně vzniklo ze slov siedlo nové nepřesným přepisováním. Tento názor vyslovil badatel a sedloňovský rodák Fritz Vogel. Německé jméno Sattel je poprvé uvedeno až roku 1598 v opočenském urbáři, zatímco nejstarší zmínka o obci je v knize Registr důchodů panství opočenského - na deskách s letopočtem 1542. Sedloniov ves s údajem, že při vsi kostel jest podací Jeho milosti Páně založení Všech svatých. Ves byla v souladu s vrchností Trčky z Lípy utrakvistická (vyznání pod obojí). K roku 1616 je uváděn kněz Matyáš Daringer. 

Číst dál: Historie

Muzea

Síň Jarmily Haldové a Památník obce Sedloňov

Otevírací doba: pondělí až pátek, bližší informace na obecním úřadě

Adresa: budova bývalé základní školy Sedloňov

Tel.: 494 660 345, 724 179 126

Číst dál: Muzea

Obec Sedloňov

Charakteristika obce Sedloňov

Obec leží v Královéhradeckém kraji 13 km východně od Dobrušky v severní části Orlických hor. Je rozložena v táhlém údolí Zlatého potoka a v současné době zde žije 218 obyvatel. Sedloňovský katastr zaujímá s připojenou částí Polom 1902 hektarů. K obci patří osada Ošerov. Část území tvoří CHKO s dvěma velkoplošnými rezervacemi Bukačkou a Sedloňovslým vrchem. Území stoupá od 620 m nad mořem až do výšky 1050 m na vrchol Sedloňovského vrchu.

Číst dál: Obec Sedloňov

Památky

Kostel Všech Svatých

Na místě původního dřevěného kostela z roku 1578 byla roku 1711 dokončena stavba barokního kostela Všech Svatých - jednolodní chrám s vysokou hranolovou věží. Poblíž je roubená fara. O stavbě kostela vypráví pověst.

Číst dál: Památky

Odběr novinek OÚ

Počasí v Sedloňově

Vlhkost:
Vítr: -


/


/


/


/
KWeather is powered by Kaleidoscoop

Partneři